Prednášajúci a anotácie prednášok

Roman Týc – Ekonomika v base

Roman Týc strávil dobrovolně jeden měsíc v Pankrácké věznici. vězení si zvolil jako alternativní trest, jelikož odmítal přistoupit na řešení kauzy „semafory“ u trestního soudu. Původní, peněžitý trest tedy proměnil na výkon trestu. Pobyt v Pankrácké věznici pojal jako stáž v prostředí, kde díky sociopatologickému prostředí, vzniká přirozená, alternativní ekonomika

Juraj Bednar – Bitcoin je retro a čo ďalej?

O Bitcoine a blockchaine všetci rozprávame ako o zásadnej inovácii. Berieme to ako platobný systém, prípadne ako spôsob ukladania hodnoty, mnohí ľudia to používajú ako menu dark-marketu alebo na obchádzanie bankových regulácií. Na čo všetko sa ale blockchain dá ešte využiť? Povieme si o:
* Just in time payments (payment streams)
* Crowdfundingu
* Podnikanie s využitím kryptomien
* Anonymné kryptomeny
* Privátne blockchainy – áno, nie, kedy?
* Smart kontrakty na
* distribúciu energií
* predikčné trhy (futarchy)
* decentralizované e-shopy (openbazaar)
* kašlanie na hranice medzi štátmi
* a pár ďalších use-caseov, skutočných aj možných

Pavol Luptak – Monero – úvod do skutočne anonymnej kryptomeny

Digitálne súkromie sa spája s ochranou osobných digitálnych údajov a finančných transakcií. S nárastom anonymných kryptomien, je poprvýkrát možné uskutočňovať globálne obchody a zároveň zostať anonymným. V prednáške sa dozviete prečo je Bitcoin pseudo-anonymný a ako skutočne anonymná kryptomena (Monero) funguje. Porovnáme Bitcoin a Monero, aby sme demonštrovali rozdiely v ich zabezpečení, vysledovateľnosti, podpisoch a spôsoboch ako je možné tieto meny spravovať.
link na prednášku: https://slides.com/nethemba/monero/live#/

Pavol je bezpečnostný expert a zakladateľ spoločnosti Nethemba, spoluzakladateľ bratislavského hackerspace Progressbar a pražského think-tanku Paralelní Polis.

Urza – NAP (Non-aggression principle) a kryptoměny

Tématem této teoreticky zaměřené přednášky budou základy anarchokapitalistické etiky – tedy princip neagrese a vlastnická práva – ve vztahu k duševnímu vlastnictví; konkrétněji se pak zaměříme na problematiku vlastnictví kryptoměn. Jak lze vlastnit něco, s čím nemůže být nakládáno jinak než na základě znalosti určité informace (privátního klíče)? A může být vyslání informace do sítě krádeží? To vše a mnohem více bude na přednášce rozebíráno.

Urza je anarchokapitalistický autor, jenž o tomto tématu napsal knihu a téměř tisíc dalších textů. Spoluzaložil – a nyní se snoubenkou vede – Institut Ludwiga von Misese, je členem předsednictva Svobody učení, spolupracovníkem Paralelní Polis i dalších libertariánských organizací, tvůrcem KANÁLU SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU, STOK SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU a stránek Urza.cz. Zabývá se především etickými aspekty bezstátní společnosti, vzájemně dobrovolným vzděláváním na volném trhu a státní propagandou ve školách.

Jan Hubík – Bitcoin je retro včera, dnes, i zítra

Proč je Bitcoin retro, v čem je to dobré a v čem naopak špatné. Co Bitcoin čeká – bude navždy tak retro? A nakonec techničtější část s návrhem on-chain scalingu, který je po téměř všech stránkách lepší než obyčejné jednorázové zvětšení bloků.

Jan Hubík je technologický nadšenec a hacker. Má formální vzdělání v několika oborech od fyziky až po finance. Od roku 2013 se intenzivně zajímá o kryptoměny z mnoha hledisek – od těžby, investic, využití v obchodu, až po dopad na společnost. Živí se jako konzultant kryptotechnologií a datový vědec. Jako člen spolku Paralelní Polis dohlíží na ideologické směřování Institutu kryptoanarchie, produkuje několik programů, spravuje část financí a zbytek volného času věnuje šíření kryptoanarchie.

Pavol Trávnik – Nový koncept decentralizovaného reputačného systému

Štát benefituje zo stavu, kedy vyžaduje transparentnosť od ostatných, zatiaľ čo svojich zamestnancov anonymizuje. Nový model decentralizovaného reputačného systému dokáže odstrániť túto informačnú nerovnováhu a vyriešiť aj dôveru pri obchodovaní s tretími stranami do budúcnosti. Zatiaľ čo kryptomeny riešia transfer hodnoty, repurtačné systémy dokážu nájsť najlepšiu možnosť alokácie zdrojov a preto sa stanú druhým najdôležitejším prvkom paralelnej spoločnosti a jej nastupujúcej efektivity. Reputačný systém bude budovať dôveru medzi úćastníkmi obchodných vzťahov zospodu, pričom je rezistentný voči cenzúre vďaka peer to peer distribúcii.

Pavol vyštudoval právo a spoluzakladal neformálne zoskupenie Bitcoin Legal (http://btctip.cz/bitcoin-a-pravo-zacina-serie-prednasek-v-paralelni-polis/). Ako prvý v ČR mal prednášku o stave Kryptomien v českom práve na pôde Paralelní Polis | Institute of Cryptoanarchy. Aktuálne pracuje ako kontraktor a spolupracuje pri vývoji webových aplikácií. Ďalej sa venuje koncipovaniu reputačných systémov založených na decentralizovanej technológii a pokračuje v právnej analýze blockchainových technológií.

Pavel Ševčík – Nebezpečenstvo prepaid BTC kariet

Služby typu Xapo a Bitwala nám umožňujú využívať kryptomeny aj v bežných podnikoch, ktoré s kryptomenami nemajú nič spoločné. Táto využiteľnosť však prichádza s drastickým rizikom pre naše kryptomeny. Čo to pre nás znamená a aké sú riziká?

Pavel Ševčík je programátor, kryptoanarchista a člen pražskej Paralelí Polis. Pokiaľ neprednáša, snaží sa tvoriť aplikácie, ktoré zlepšia použiteľnosť kryptomien a systémov na nich postavených.

Marko Zelman – ICOs – crowdfunding v kryptomenách ako zdroj kapitálu

Svet krypto mien a projektov vyuzivajucich blockchain je stale viac a viac. V tomto roku vidime raketovy nastup ICOs(initial coin offerings) ako nastroj financovania novych projektov a budovania komunit. O tom ake su vyznamne rozdiely medzi krypto a klasickym svetom a kam by krypto svet mohol smerovat sa bude hovorit na tejto prednaske.

Aktivne sa venuje problematike blockchainov od roku 2015, kedy pracoval pre blockchain startup DECENT ako Launch Coordinator. Momentalne podnika a zaujima sa o decentralizovane systemy ako Ethereum, Dfinity, Bitcoin, IOTA, Monero + dalsie, co ho viedlo k zalozeniu a organizacii Ehtereum meetupov. Vo volnom case sa venuje surfovaniu, downhill cyklistike a biohackingu.

Martin Habovštiak – Prečo sú blockchainy špecializované na IoT nezmysel?

„Poslednú dobu sa roztrhlo vrece s altcoinami. Niektoré z nich sa prezentujú tým, že sú špecializované na IoT. Je však hype okolo nich na mieste? Je naozaj nutné, či prínosné používať blockchainy špecializované na IoT?“

Martin objavil krásu počítačového kódu vo svojich 11 rokoch a odvtedy ho IT neprestali fascinovať. Pridal sa k prvému slovenskému hackerspace Progressbar hneď po jeho otvorení. To viedlo k objaveniu Bitcoinu a následne aj anarcho-kapitalizmus / voluntarizmu.

Martin Habovštiak: Workshop: Progressbar 9.30h

„Napíšte si vlastný parser Bitcoin blockchainu“
Anotácia: Napísanie si vlastného parsera blockchainu je výborný spôsob, ako pochopiť Bitcoin do veľkej hĺbky. Parser sa tiež môže hodiť na rôzne analýzy, štatistiky a experimenty. Znalosti sa môžu hodiť na písanie vlastnej peňaženky, či vytváranie exotickejších transakcií. Potrebné pomôcky: laptop, Blockchain (alebo jeho časť) stiahnutý pomocou Bitcoin Core (ak nemáte, môžeme rozdistribuovať zopár *.blk file-ov na experimenty), vhodný programovací jazyk – stačí ak umožňuje spracovanie súborov po bajtoch, avšak ak chcete spracúvať celý blockchain, radšej použite niečo rýchlejšie (Rust, Swift, C, C++, možno Go).
https://www.facebook.com/events/302576480237469/

Špeciálny hosť: Ján Gordulič o kryptomenách