Nenechajte politiku aby zničila vaše ideály

Ak niečo dobré vzišlo z volieb v novembri 2016 od oponentov Obamacare, tak to boli určite návrhy, aby sa politika zdravotnej starostlivosti dostala do lepšej pozície.

Zatiaľ sa však ukazuje, že cynici mali pravdu: republikánska väčšina a Biely Dom zlyhali v niečom, čo bolo ich najvyššou zákonodarnou prioritou. Žiaľ, s tým už voliči nič nespravia.
Som ochotný sa staviť o to, že to bude ich zámer aj na nadchádzajúce roky. Prečo? Pretože bol ich zámerom aj v minulosti a neexistuje žiadny ideologický konsenzus pre skutočnú zmenu. Výsledok? Je veľký rozdiel medzi rétorikou kampane a skutočným postupom, ako medzi predajným presviedčaním, tovarom, ktorý následne kúpite a tým, čo skutočne dostanete.
Prečo teda ľudia ďalej „nakupujú“? Alebo dôležitejšie, je aj iný spôsob pre zmenu ?

Lesť

Na tohtoročnom zjazde Young Americans for Liberty (Mladí Američania za slobodu) som sa zase ocitol v debate o tom, do akej miery by sa ľudia mali zaujímať o politiku namiesto vzdelávania alebo kultúry.
Moja odpoveď znie: záujem o politiku je v poriadku, zúčastňovať sa volieb je v poriadku, povzbudzovanie je v poriadku. Jednako s tým existuje neustále pokušenie zachádzania do extrémov, špecificky do straníckej agitácie. Vkladanie svojej nádeje do strany a moci vás vždy sklame: je to boh, ktorý zlyhá.
Podľa môjho názoru, politika tak, ako je všeobecne chápaná, nemá potenciál efektívne zmeniť svet. Vaše vítaztvá budú zbytočné pokiaľ nepodnecujú ideologickú zmenu. Politika vám skôr pomôže vyplieniť ideály, nádej a môže vás aj morálne zkorumpovať. Pre mladých ľudí, ktorí majú za cieľ skoncovať s nespravodlivosťou, zveľadiť slobodu a zmeniť svet k lepšiemu vedie aj lepšia cesta.

Mojich 5 hlavných bodov:

1. Politika nie je pravdivá. Väčšina kníh o svetových dejinách a kurzov politických vied, divoko nadhodnocuje rolu politického vodcovstva a inštitúcií na vývoj dejín. Je veľmi jednoduché vyrozprávať príbeh, ktorý oslavuje alebo kritizuje vplyvné osobnostné sily – ako keby len vodcovia konštruovali a riadili výsledok, ktorý vznikne v spoločnosti – ale už omnoho náročnejšie je povedať pravdivý príbeh o dejinách, ktoré podliehali nápadom, kultúre a technológiam. Spoločnost dokáže úspešne fungovať aj bez brilantných lídrov, naopak, často profituje práve z absencie takýchto osobností. Aj v dejinách Spojených štátov amerických práve prezidenti, ktorých mená často zabúdame, sú zodpovední za najvyšší rast inovácií a bohatstva.
2. Politika je neefektívna. Ľudia sa chcú spoliehať na politický proces pri rôznych veciach: tvorbe pracovných miest, oprave infraštruktúry, ochrane krajiny, spravodlivosti, pri naštartovaní školstva. Avšak je to nesprávny prístup. Tieto veci sa dajú zmeniť aj bez štátu, a nie vďaka nemu. Žiadna politická strana nedokázali nič porovnateľné s firmami ako Amazon, YouTube, Apple, Uber alebo množstvom iných firiem. Najlepší spôsob ako môže štát podporovať dobro v spoločnosti je, aby prestal zasahovať do života, slobody a vlastníctva občanov. Jediné dobro, ktoré môže zísť z politickej aktívnosti je limitovanie štátnej moci na možné minimum, avšak politika je nastavená tak, aby konšpirovala proti týmto limitom.
3. Politika ničí ideály. Na začiatku vášho politického aktivizmu si myslíte, že takto dokážete niečo zmeniť, ale nakoniec sa ukáže, že je to len lesť: na vašich postojoch nezáleží a váš hlas má veľmi malý vplyv. Snažíte sa ovládať prístroj, ktorý je mimo vašu kontrolu. Začnete čeliť rozhodnutiu: naďalej hrať hru aj napriek tomu, že ničí vaše princípy alebo sa posunúť do sektora, ktorý ich ochráni a naozaj urobí zmenu, sektora ako vzdelávanie, kultúra, technológie, viera a podnikanie. Najdôležitejšia (a možno jediná) vec, ktorú naozaj môžete kontrolovať vy sami a malo by byť vašou prioritou: nadobúdanie zručností, vedomostí, rozvážnosti, sily charakteru a ovládnutie svojej dominantnosti.
4. Politika vás môže spraviť nemorálnym. Štátny sektor sám o sebe nič neprodukuje, priživuje sa na zbytku spoločnosti a prosperuje vďaka podvodom. Neexistuje veľký štát, ktorý by nebol vinný z ubližovania svojim ľudom nejakým spôsobom. Spôsobom, ktorý kebyže používame jeden na druhého tak by sme boli považovaní za kriminálnikov. Každopádne, hocikto kto kedy bol v politike vám potvrdí, že pojmi ako efektívna byrokracia, „čistá“ politika, alebo program založený na verejne prospešnej aktivite v realite neexistujú. Pravda je odvážnejšia a škaredšia ako si ktokoľvek môže myslieť. Keď to zistíte, čo spravíte? Niektorí ľudia sú priťahovaní práve týmto morálnym nihilizmom, ktorý to rozpútava: keď nič iné, tak sa táto mašinéria dá aspoň použiť na zničenie nepriateľov. Týmto spôsobom je to ako druhoradá vojna.
5. Je tu lepšia cesta. V skutočnosti je tu milión lepších ciest. Stále môžete byť libertariánom (alebo čo si myslíte, že ste) a robiť iné veci vo svojom živote ako politickú agitáciu. Režimy prichádzajú a odchádzajú, ale technológie a nápady tu zostávajú. Taktiež sú silnejšie ako tanky, armády, a bomby: nápady sú nepriestrelné. Vytvorte nádherné umenie, napíšte úžasný román, komponujte hudbu, začnite produktívny biznis, zachráňte životy cez medicínu alebo terapiu, alebo budte dobrý partner, rodič, priateľ. To všetko je lepší spôsob ako využiť svoj čas na zemi. Pochopenie ako funguje ľudská sloboda vám pomôže lepšie vnímať svet. Pre tieto snahy nemusíte obetovať svoje princípy.

Iná cesta

Niekoľko mladých poslucháčov prišlo za mnou po príhovore a povedali mi, že môj názor ich prekvapil. Bolo to napäté politické prostredie posledných pár rokov, ktoré ich donútilo zaujímať sa o politiku. Prišli k presvedčeniu, že len stranícka politika alebo riadenie nejakého úradu je jediná cesta ako vplývať na veci v záujmu našej spoločnosti.

Bol som veľmi vďačný, keď my ľudia ďakovali za posolstvo, o ktorom predtým nikdy nepočuli.

Prečo sú ľudia vťahovaní do politických rozhodnutí? Nápovedu nám dal už F.A. Hayek. Je to túžba po rozhodnom, stálom, a univerzálnom riešení na životné problémy. Na to, aby ľudia mohli vytvoriť lepší svet, hľadajú okamžité a zaručené riešenia. Len na základe istoty, že máme všetky správne odpovede, ľudia súhlasia s vytvorením systému cez zákonné vynútenie – čo sa dá vnímať, ako spôsob násilia alebo hrozba násilia. Je to ľudská netrpezlivosť pri odhaľovaní vedomostí cez opakujúce sa pokusy, ktoré ich vedú k potrebe žiadať vládne riešenia.

Čo si vyžaduje vnímanie slobody ako cesty, ktorá nás posúva vpred? Musíme nájsť lásku k príležitostiam pre možné objavy, ktoré vytvára. Najkrajšia vlastnosť sveta je to, že ho nikdy neobjavíme celý. Nikdy sa nám nepodarí odhaliť vsetky jeho tajomstvá. Nikdy nebudeme mať možnosť milovať všetky krásy sveta.

Je romantické nevedieť čo budeme vedieť v budúcnosti, a s týmto vedomím prichádza aj vzrušenie, že tento proces nikdy neskončí. Konštantné, každodenné, nekončiace vyhľadávanie nového, úžasného, pravého, krásneho a možnosť byť prekvapený. Keď objavíme každú túto vlastnosť v tých najmenších veciach, to je to, čo nám dáva silu napredovať, a robí každý úsvit pozvánkou uchopiť život s väčším očakávaním a elánom.

V porovnaní s tým, prepolitizovaný život, ktorý dúfa v Kongres, v prezidenta alebo v súdy aby nám zlepšili budúcnosť, je len pustá a bezcieľna vyhliadka do budúcnosti. Pravda zabalená do politických riešení je krátkodobá a pravdepodobne nepravdivá; politické riešenia zasahujú do procesu objavovania, ktorý je pravou esenciou života.

Cieľom objavovania myšlienky slobody je, aby sme si uvedomili, čo sloboda (nie štát) nám môže poskytnúť – naše rodiny a komunitu, vskutku celý svet, možnosť pre lepší život. A potom konať v súlade s týmto objavom.

Nič z toho však neznamená, že nemáme povinnosť obraňovať slobodu, keď je pod neustálym útokom. Avšak víťazstvo nebude dlhodobé pokiaľ ešte pred ním nevybudujeme základy slobody. Z časti to môže znamenať aj voľba správnych ľudí a bránenie tým zlým dostať sa k moci. Oveľa dôležitejšie však je zmena myšlienok a kultúry tak, aby bola sloboda chránená nezávisle od toho, kto je vo vláde.

Pre Foundation for Economic Education napísal Jeffrey A. Tucker
Pre Students for Liberty preložilo SSFL

https://fee.org/articles/don-t-let-politics-smash-your-ideals/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *