Legalizácia marihuany sa pomaly globalizuje

Od roku 2016 sa hnutie za legalizáciu marihuany v Amerike zaktivizovalo na plné obrátky. Štáty ako California, Massachusetts, Maine a Nevada sa pripojili k Washingtonu a Coloradu a zlegalizovali marihuanu na rekreačné účely. Iné štáty ako Florida, Arkansas, Montana a Severná Dakota sa prispôsobili trendu a zlegalizovali marihuanu pre medicínske účely.  25 štátov schválilo podobné zákony už pred voľbami v roku 2016. V roku 2017 experti odhadli, že sa pridajú daľšie štáty ako Arizona, Vermont, Rhode Island, Hawaii, Texas a Tennessee, ktoré marihuanu buď zlegalizujú alebo dekriminalizujú.

Avšak, ako trend legalizacií pokračuje a podporovatelia vojny proti drogám pripomínajú, že sú stále  silní, tak aj my pripomíname, že združenie za legalizáciu marihuany nevzniklo v USA. Vo svete sa legalizácia začala rozširovať v roku 1976, keď krajiny ako Holandsko a Portugalsko začali experimentovať s dekriminalizácou a začali učiť ľudí o dôležitosti rešpektovania osobných rozhodnutí.

Od Južnej Ameriky až po Afriku

V roku 2016, Uruguay a Kanada zlegalizovali a zregulovali marihuanu, čo pomohlo odstráneniu stigmy okolo tejto rastliny. Krajiny ako Austrália, Nemecko a Jamajka nezaostali za nimi. Upravili zákony tak, aby rozlišovali medicínsku marihuanu. Ešte pred nimi podpísal kolumbíjsky prezident Juan Manuel Santos vyhlásenie, ktoré „robí pestovanie, konzumáciu, dovoz a vývoz medicínskej marihuany legálny,“ zatiaľ čo v Čile, užívanie marihuany na osobné účely je dekriminalizované od roku 2005.  V roku 2016, Čilský kongres schválil návrh zákona povolujúci pestovanie marihuany v malých množstvách na medicínske, rekreačné alebo na duchovné (náboženské) užívanie.

Na africkom kontinente sa krajiny ako Južná Afrika približujú k legalizácii so súdnymi prípadmi, ktoré prebiehajú a čakajú na rozhodnutie. V krajinách ako Egypt, Gabon, Rwanda, Tanzánia, Ghana, Botswana, Maroko a Etiópia je predávanie a užívanie marihuany stále nelegálne, avšak presadzovanie tohto zákona je väčšinou laxné a lobbyingové skupiny vytvárajú nátlak na vlády svojich krajín aby zrušili zákony proti marihuane.

Dekriminalizovanie marihuany stojí za preskúmanie

V Portugalsku sa držba všetkých drog dekriminalizovala v roku 2001. Tento ťah pomohol zaistiť, že ani dílery ani užívatelia nebudú vtiahnutí do právnej čiernej diery, ktorá je tak známa drogovým konzumentom a predajcom v USA.

Pre kritikov vojny proti drogám, ktorí sa boja sociálnych nákladov, pátranie po spravodlivosti vedie celý národ k legalizácii – k činu, po ktorom z pravidla prichádzajú regulácie.

Zatiaľ čo legalizácia chráni užívateľov, regulácie naopak často izolujú určitých pestovateľov a predajcov od trhu, čo pomáha konkurencii ostať za vodou. Zavedenie daní a pravidiel štátom stavia bariéry pre vstup na trh a dáva pestovateľom a predajcom bez potrebného kapitálu stimuláciu zostať na čiernom trhu.

Ryan McMaken vo svojej práci „Government Regulators Drive Legal Marijuana Underground“ vysvetľuje ako sa „obchod presunul do podsvetia, aby mohol používať takzvany sivý trh“ odkedy štáty v U.S.A začali marihuanu legalizovať. V tomto prípade je problém federálny zákaz marihuany, ktorý platí aj napriek silnému tlaku. V štátoch, kde je marihuana legálna, majú obchodníci väčší problém získať finančnú podporu kvôli federálnym zákonom, a preto majú menej možností ako získať peniaze na otvorenie svojho biznisu. Nasledovne majú ťažkosti pri založení účtu, kedže ich finačné zdroje pochádzajú z predaja marihuany.

Taktiež majú obmedzené daňové úľavy a odpočty, čo znamená že majú väčšie náklady, ale nedostávajú žiadne úľavy. Podľa zistení Daily Beast „to znamená, že obchodník s marihuanou zaplatí na dani 70%, pričom zvyčajne sa platí 30%.“

Ak neexistujú žiadne zákony, ktoré regulujú alebo zakazujú obchodovanie alebo užívanie marihuany, tak by regulácia nemala ani brániť súkromným inštituciám ako sú malé banky, finančné spoločnosti či súkromné osoby si založit podnikanie.

Pri dekriminalizácia marihuany získavajú jednotlivci prístup k viacerím možnostiam. A čo sa týka konzumácii marihuany ( alebo podobných produktov), možnosť výberu je to, čo garantuje lepšiu kvalitu a spokojnosť zákazníka.

Dúfajme, že tento globálny trend legalizácie bude pokračovať, čím sa vrátime späť k dekriminalizácii a mieru.

Pre The Antimedia napísala Alice Salles

http://theantimedia.org/2016-marijuana-legalization-goes-global/

Follow by Email
Facebook

Názor k “Legalizácia marihuany sa pomaly globalizuje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *